تقویت سلامت استخوان‌ها یک اقدام مادام العمر است، اما عوامل خطری مانند  هورمون ها، دارو‌های مخدر مانند استروئیدها، دارو‌های ضد تشنج و دیگر خطرات  می‌تواند سلامت آن‌ها را به طور جدی تهدید کند.

استخوان‌ها از مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر، پروتئین‌ها مانند کلاژن و  سلول‌ها ساخته شده اند. در این میان هر آنچه که می‌خوریم یا می‌نوشیم-حتی  داروها- می‌توانند قدرت و انعطاف پذیری استخوان‌ها را تحت تاثیر قرار دهند.

استروژن، کلید تراکم استخوان است: زنان بیشتر از مردان دچار پوکی استخوان می‌شوند و آنهم بعد از دوران  یائسگی. دلیل آن هم پایین آمدن سطح استروژن بعد از دوران یائسگی است. در  این مرحله تراکم استخوان یک زن می‌تواند هر ۵ سال یک بار به میزان بیش از  ۲۰ درصد کاهش یابد. در واقع عدم تولید استروژن کافی مساوی است با از دست  دادن استخوان‌ها در زنان. بعد از سنین ۶۵ سالگی به بعد، مردان نیز شاهد از  دست دادن توده استخوانی و ابتلا به پوکی استخوان خواهند بود.

نوشیدن الکل برای استخوان‌ها مضر است: انتخاب شیوه زندگی سالم مانند ورزش منظم، اجتناب از سیگار و عدم نوشیدن  الکل یک گام اساسی برای حفظ سلامت استخوان‌ها است. مصرف الکل باعث از بین  رفتن مواد مغذی استخوان‌ها چه در مردان و چه در زنان می‌شود و خطر  شکستگی‌های استخوانی را تقویت می‌کند. نوشیدن الکل همچنین خطر افتادگی و  سقوط را در مردان و زنان میانسال افزایش می‌دهد.

مردان دو برابر بیشتر از زنان در اثر شکستگی‌های لگن جان خود را از دست می‌دهند: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده اعلام کرده که هر سال  ۲۵۸ هزار نفر از مردان بالای ۶۵ سال در اثر شکستگی استخوان لگن جان خود را  از دست می‌دهند.

برای حفظ سلامت استخوان‌ها به چیز‌هایی غیر از کلسیم نیاز است: به عنوان یک فرد بزرگسال، شما نیاز به دریافت روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم لکسیم  دارید و این میزان در زنان بین ۵۱ تا ۷۰ سال ۱۲۰۰ میلی گرم است. اما باید  بدانید که کلسیم به تنهایی برای حفظ سلامت استخوان‌ها کافی نیست.

شما باید روزانه به میزان کافی، منیزیم، پروتئین و ویتامین دی نیز  دریافت کنید. ویتامین دی میزان جذب کلسیم را تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهد و  شما باید به عنوان یک فرد بزرگسال، روزانه ۶۰۰ واحد بین المللی از این  ویتامین را دریافت کنید. بزرگسالان بالای ۷۰ سال باید ۸۰۰ واحد ویتامین دی  را روزانه به بدن خود برسانند. علاوه بر نور آفتاب، ماهی، جگر، شیر، و  لبنیات غنی شده با ویتامین دی و پروتئین نیز باید دریافت کنید. مراقب  باشید، چون مصرف قند و کربوهیدرات‌های تصفیه شده برای سلامت استخوان‌ها مضر  است.

گوارش سالم برای سلامت استخوان‌ها مهم است: مشکلات گوارشی، خطر تضعیف استخوان‌ها را افزایش می‌دهد. بیماری‌های  التهابی روده، عدم تحمل لاکتوز، بیش اشتهایی عصبی و عدم توانایی اجابت  مزاج، می‌تواند سلامت استخوان‌ها را تحت تاثیر منفی قرار دهد.

استروئید‌ها سلامت استخوان‌ها را تضعیف می‌کنند: مصرف دارو‌های استروئیدی مانند کورتیزون، پردنیزولون، و ... می‌تواند باعث  از دست دادن استخوان‌ها در طول زمان شود. گلوکوکورتیکوئید‌ها یا  کورتیکواستروئید‌ها نیز که برای درمان آرتریت روماتوئید، آسم یا آلرژی،  کرون، لوپوس و یا سرطان استفاده می‌شوند، همین خاصیت را دارند. اگر در حال  دریافت این دارو‌ها هستید، در مورد استراتژی‌های حفظ سلامت استخوان، با  پزشک معالج خود مشورت کنید.

گلبول‌های قرمز در مغز استخوان ساخته می‌شوند: گلبول‌های قرمز برای همیشه در خون نمی‌مانند و باید مرتبا جایگزین شوند،  این سلول‌های جدید در مغز استخوان ساخته می‌شوند. این ناحیه در مرکز  استخوان یک بافت اسفنجی است که میلیون‌ها سلول خونی جدید و بالغ روزانه  می‌سازد تا نیاز بدن به اکسیژن و انرژی تامین شود.

منبع: آنا