روغن اسطوخودوس می‌تواند به رشد مو‌ها کمک کند. بیشتر افراد به خاطر شرایط  پزشکی که آلوپسی نامیده می‌شود مو‌های خود را از دست می‌دهند.

آلوپسی بیماری خود ایمنی است که باعث می‌شود بدن فولیکول‌های مو را به  عنوان یک شیء خارجی بشناسد و آن را رد کند. روغن اسطوخودوس یک محصول طبیعی  برای درمان این شرایط است.

خواص روغن اسطوخودوس

روغن‌های ضروری به رشد مو‌ها و نیز درمان بی خوابی، استرس و اضطراب کمک  می‌کنند. این روغن‌ها می‌توانند مانع از ریزش مو‌ها شوند. گل اسطوخودوس بوی  شیرین و نرمی دارد و روغن ضروری از این گیاه استخراج می‌شود. شما  می‌توانید این روغن را در بیشتر محصولات آرایشی و بهداشتی پیدا کنید.

مطالعه انجام شده توسط متخصصان پوست در اسکاتلند نشان می‌دهد ۴۴ درصد از  بیماران مبتلا به آلوپسی که در این تست شرکت کرده بودند رشد مو‌های جدیدی  را به هنگام ماساژ پوست سر با روغن اسطوخودوس تجربه کردند.

ترکیبی از روغن‌های ضروری از اسطوخودوس، آویشن، رزماری و روغن جوجوباست.  روغن حامل نیز در این ترکیب مورد استفاده قرار می‌گیرد که روغن ضروری را  رقیق‌تر می‌نماید و به رساندن خواص درمانی بدون تحریک پوست کمک می‌کند.

طرز استفاده از روغن اسطوخودوس برای مو

برای ایجاد ترکیب درمانی از روغن‌های ضروری همچون موردی که در مطالعه  ذکر شده مورد استفاده قرار گرفته بود، می‌توانید سه قطره از روغن  اسطوخودوس، سه قطره از روغن رزماری، دو قطره روغن آویشن، دو قطره از روغن  cedarwood، ۴ قاشق چایخوری روغن دانه انگور و نصف قاشق چایخوری روغن جوجوبا  را با هم ترکیب کنید.

بیشتر روغن‌های ضروری دارای دربی هستند که در ریختن قطره‌ها به شما کمک  می‌کند. این مواد را قبل از اعمال کردن به موی سر خود ترکیب کنید.

اعمال ترکیب:

روغن به دست امده را بر روی قسمتی از پوست سر اعمال کنید تا ببینید  حساسیت و واکنشی به آن دارید یا خیر. اگر همه چیز خوب پیش رفت، می‌توانید  کمی از روغن را بردارید و روی پوست سر خود بمالید و ماساژ دهید.

اگر روغن اسطوخودوس و بوی آن را زیاد دوست ندارید می‌توانید کمی روغن  حامل به آن اضافه کنید تا رقیق‌تر شود. سعی کنید روغن را زیاد رقیق نکنید،  زیرا اثر خود را از دست می‌دهد.

بعد از اینکه مو‌های خود را ماساژ دادید، با یک حوله بپوشانید. برای  اینکه بهترین نتیجه را از این شرایط بگیرید بهتر است ترکیب را به طول منظم و  برای حداقل ۷ ماه مورد استفاده قرار دهید.

مصارف دیگر:

روغن اسطوخودوس ضدعفونی کننده هم هست. شما می‌توانید از این روغن برای  درمان سوختگی، بریدگی‌ها و آکنه استفاده کنید. سایر خواص درمانی این روغن  در بر گیرنده کاهش درد مرتبط با آرتروز، درد عضلات و سردرد است. زنان  باردار نباید از روغن اسطوخودوس استفاده کنند.

منبع: مجله سلامت