به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  بدون شک یکی از مهمترین قسمت‌های یک منزل آشپزخانه است؛ برای همین لوازمی  که در این قسمت خانه کاربرد دارند، یکی از مهمترین لوازم است. البته باید  در نظر داشت که به نور هر فضایی بنا بر اهمیت و سلیقه افراد خانواده توجه  ‌شود. شاید برای همین است که افراد به هنگام خرید لوستر وسواس زیادی در  خریدشان به خرج می‌دهند؛ اما چه نکاتی برای خرید لوستر مناسب باید در نظر  بگیریم؟

موقعیت آشپزخانه

١- نخستین نکته‌ای که باید در این‌باره در نظر گرفت، این است که  آشپزخانه کجای منزل قرار دارد؟ در کنار پذیرایی یا نه. آشپزخانه‌هایی که به  طور کامل با پذیرایی در ارتباط هستند، باید با دکوراسیون داخلی آشپزخانه و  پذیرایی هماهنگی کافی داشته باشند؛ قطعا برای چنین فضاهایی نیاز به  هماهنگی لوستر پذیرایی و لوستر آشپزخانه کاملا احساس می‌شود و در صورتی که  این نکته رعایت نشود، هارمونی فضا از بین می‌رود.

٢- اما در صورتی که شما آشپزخانه مستقلی از پذیرایی دارید، نیازی نیست  که هارمونی و تناسب لوسترهای خانه‌تان را در نظر بگیرید؛ به طوری که  می‌توانید در آشپزخانه‌تان از لوسترهای رنگی استفاده کنید در حالی که  لوسترهای پذیرایی‌تان سفید است. متریال استفاده‌شده در آشپزخانه از چه جنسی  هستند؟

٣- در صورتی که کابینت‌ها و میز ناهارخوری‌تان چوبی یا ام‌دی‌اف است،  بهتر است محصولات چوبی را انتخاب کنید. البته به ویژگی‌هایی نظیر ابعاد و  ارتفاع سقف آشپزخانه بستگی دارد که آویزهای تک‌شعله یا سه‌شعله چوبی و  لوسترهای شاخه‌ای چوبی پیشنهاد می‌شود.

٤- اگر از کابینت و میز فلزی در ساخت آشپزخانه استفاده کرده‌اید، بهتر  است از لوسترهایی با پایه فلز استفاده کنید. برای این منظور آویزهای  تک‌شعله یا سه‌شعله می‌تواند گزینه خوبی باشد. قیمت لوستر آویز آشپزخانه  فلزی در مقایسه با سایر نمونه‌ها نیز در سطح پایین‌تری قرار دارد.

٥- آشپزخانه‌های مدرنی که در آنها ترکیبی از مواد مختلف استفاده شده  است؛ در انتخاب لوستر برای آشپزخانه‌های مدرن نیاز به دقت نظر بیشتری است  زیرا مدل‌های متنوعی از این سبک دکوراسیون پا به بازار نهاده و دست شما را  برای انتخاب باز گذاشته‌ است. دقت کنید که برای فضاهای مدرن نیاز به لوستری  ساده و با اشکال نسبتا منظم دارید و به هیچ‌وجه سراغ محصولات پرزرق و برق  با نورهای مختلف نروید.

میز ناهارخوری‌تان چه شکلی است؟

 آشپزخانه و میز ناهارخوری مستطیل‎‌شکل: بسیاری از آشپزخانه‌‎ها به شکل  مستطیل طراحی شده و یا با اضافه‌شدن کابینت‌ها و بقیه لوازم همانند یخچال،  اجاق گاز ، لباسشویی و... به این شکل درآمده‌اند. طبیعتا لوسترهای  مستطیل‌شکل همخوانی بیشتری با این فضا دارند.

آشپزخانه یا میزناهارخوری گرد: بی‌شک لوسترهای آویز تک‌شعله و سه‌شعله گرد یکی از بهترین گزینه‌ها برای چنین فضاهایی است.
میزناهارخوری  مربع: لوسترهای ریسه‌ای مربع‌شکل یا لوسترهای آویز چهارضلعی را برای این  فضاها در اولویت خرید برای آشپزخانه خود قرار دهید.

روشنایی بالای اپن آشپزخانه

معمولا در این قسمت از یک یا چند لامپ هالوژنی ساده استفاده می‌شود تا  به نور آشپزخانه شما کمک کند ولی اگر احساس می‌کنید که اپن آشپزخانه شما  باید زیباتر شود، می‌توانید بسته به طول اپن از آویزهای تک، دو، سه یا با  تعداد شعله بیشتر استفاده کنید.

نور چه رنگی انتخاب کنیم؟

می‌گویند رنگ‌ها تاثیر مستقیمی بر اشتهای افراد دارد. رنگ‌ها و نورها  می‌تواند اشتها و ذهنیت شما را نسبت به غذا کاملا تغییر دهد. در ادامه با  تاثیر انواع نور و رنگ لوستر بر روی اشتها صحبت خواهیم کرد که در اینجا به  چند نمونه از آنها می‌پردازیم.

آبی: سوخت‌وساز  بدن را پایین آورده و احساس خونسردی و آرامش را به همراه دارد. از این رنگ  برای سرکوب‌کردن اشتها استفاده می‌شود؛ پس برای آشپزخانه از این رنگ  استفاده نکنید. اما اگر قصد رژیم گرفتن دارید، یک لامپ آبی بالای یخچال نصب  کنید تا به خوراکی‌های موجود در آن بی‌میل شوید.

قرمز: لوستر با  نور قرمز، سرعت تنفس و فشار خون را بالا می‌برد و اشتها را تحریک می‌کند و  به همین دلیل در بسیاری از رستوران‌ها از رنگ قرمز استفاده می‌شود.

زرد: استفاده از  لوستر با نور رنگ زرد تمرکزتان را بالا برده و یکی از محرک‌های اشتهاست؛  زیرا که احساس شادی و نشاط را در شما افزایش می‌دهد.

منبع:شهروند