به گزارش گروه وبگردی ونتینو،  در این مطلب دستورالعمل تهیه یک خوراک مقوی و مجلسی را به شما عزیزان  آموزش داده‌ایم. ژیگو یک غذای گوشتی فرانسوی است که معمولا در ایران از ران  و سردست گوسفند تهیه می‌شود البته از گوشت گوساله هم می‌توانید استفاده  کنید.
ژیگو یک غذای گوشتی فرانسوی است که معمولا در ایران از ران و  سردست گوسفند تهیه می‌شود البته از گوشت گوساله هم می‌توانید استفاده کنید.

مواد لازم:

ران یا دست گوسفند – به میزان لازم

سیر – یک بوته

ادویه نمک، فلفل و زردچوبه - به میزان لازم

ساقه کرفس – دو تا سه عدد

پیاز بزرگ – یک تا دو عدد

رب گوجه فرنگی – دو تا سه قاشق غذاخوری

مواد لازم سس سیر

سیر- ۶ حبه

پیاز خردشده – یک عدد

ترشی سیر – به میزان لازم

ادویه و زعفران - کمی

روغن - به میزان لازم

طرز تهیه:

چربی‌های ران گوسفند یا یک سردست را گرفته و با نوک چاقو حفره‌هایی را  هر دو طرف سوراخ‌هایی ایجاد می‌کنیم. سپس در داخل حفره‌ها حبه‌های سیر قرار  می‌دهیم. در داخل تابه‌ای بزرگ کمی روغن ریخته و ران گوسفند را کمی سرتفت  داده تا حفره‌ها بسته شده و مانع بیرون زدن حبه‌های سیربشود.

در این فاصله فر را با حرارت ۱۷۵ درجه سانتی گراد روشن می‌کنیم و  می‌گذاریم داغ شود. یک ظرف مناسب فر که به اندازه ران گوسفند نیز باشد برمی  داریم و آن را درون ظرف قرار می‌دهیم، سپس چند حبه سیر، چند تکه ساقه  کرفس، یک پیاز خلالی، کمی رب، نمک، فلفل زردچوبه مخلوط روی ران گوسفند  می‌ریزیم و یک لیوان آب داغ نیز اضافه می‌کنیم، سپس ظرف را با فویل  آلومینیم می‌پوشانیم و بعد از آن داخل فر قرار می‌دهیم. در این فاصله چند  بار ژیگو را را زیر و رو می‌کنیم تا هر دوطرف خوب پخته و رنگ بگیرد.

روش تهیه سس گارلیک:

در این فاصله سس گارلیک (سس سیر) را آماده می‌کنیم، به این صورت که کمی  پیاز را نگینی ریز می‌کنیم و با کمی روغن و سیر ریز شده سرتفت می‌دهیم و رب  گوجه فرنگی اضافه می‌کنیم ودر ادامه نمک، فلفل قرمز، زردچوبه و کمی زعفران  حل شده در آب جوش را اضافه می‌کنیم. سپس مقداری ترشی سیر سنتی را برمی  داریم و سرکه آن را به سس اضافه و همچنین حبه‌های ترشی را نیز تکه تکه  می‌کنیم، به طوری که در سس رویت شود. بعد از غلیظ شدن زمانی که ژیگو پخت و  در ظرف مد نظرمان قرار دادیم، روی آن را سس گارلیک (سس سیر) می‌ریزیم و سرو  می‌کنیم. این غذا یک غذای مکمل در مهمانی‌ها می‌باشد و معمولا یک ران سه  کیلویی را برای ۱۵ نفر محاسبه می‌کنیم و سرو آن باید حتما توسط یک آشپز  صورت بگیرد.

منبع: خراسان

انتهای پیام/