به گزارش گروه وبگردی ونتینو، دلایل خوبی برای شستن لباس‌های نو قبل از پوشیدن آن‌ها برای اولین بار وجود دارد، مثلا: رنگ‌های اضافه حاصل ازرنگرزی پارچه، می‌توانند به پوست شما منتقل شوند. بیشتر پارچه‌هایی که از ترکیب فیبر‌های پلی استر و اکریلیک دوخته می‌شوند با رنگ‌های آزو آنیلین رنگ می‌شوند. این رنگ‌ها می‌توانند باعث واکنش‌های جدی پوستی علی الخصوص برای اطفال شوند. اگر واکنش آلرژیک در این موارد شدید باشد می‌تواند باعث بروز جوش و خارش شود.

ممکن است شپش ها، باکتری ها، قارچ‌ها از یک شخص به شخص دیگر منتقل شود. شما اغلب مطمئن نخواهید بود که کسی قبل از شما این لباس را امتحان کرده است یا خیر.

اتاق پرو می‌تواند محل رشد بسیاری از عوامل مضر باشد. علت مهم دیگری که شما را مجاب خواهد کرد تا لباس‌های نو را قبل از پوشیدن بشویید فرمالدهید اوره است.

فرم آلدهید اوره ماده‌ای شیمیایی است که تولیدکنندگان لباس برای تثبیت رنگ و بافت پارچه مورد استفاده قرار می‌دهند. پوست‌های حساس در نواحی‌ای که در تماس مستقیم مداوم با لباس قرار دارند می‌تواند علائم جوش و خارش را نشان دهند، نقاطی مثل زیر بغل، یقه، سر آستین و ناحیه‌ی کمر و ران شلوارها.

از کاربرد‌های فرم آلدهید اوره جلوگیری از کپک زدن پارچه‌هایی است که مدت زمان طولانی را در در حال حمل و نقل خواهند بود. این ماده اگرچه با شست و شوی اول به طور کامل از بین نمی‌رود، اما با شست و شوی اول به میزان قابل توجهی از مقدار آن کاسته می‌شود و در هر بار شست و شو این ترکیب از پارچه برداشته می‌شود.

این بسیار اهمیت دارد که لباس‌های نوی نوزادان و کودکان شسته شود.

پوست اطفال به رنگ‌های پارچه‌ها بسیار حساس هستند و جوش‌های آلرژیک با احتمال بیشتری در کودکان بروز خواهند کرد.

از شوینده‌های بدون رایحه برای اطفال استفاده نمایید. زیرا رنگ و رایحه‌ی شوینده‌ها می‌تواند باعث واکنش‌های پوستی شوند.

شست وشوی چندباره‌ی لباس‌های اطفال باعث نرمی و راحتی لباس برای طفل می‌شود.

نکته: در پایان هر بار شست و شو به رنگ آب باقی مانده دقت کنید، اگر هنوز آثار رنگ در آب شست و شو باقی بود به معنی این است که لباس مورد نظر برای اطفال نیازمند شست و شو به صورت جداگانه یا با لباس‌های هم رنگ خود است تا در کنار محافظت از پوست طفل، به سایر پارچه‌ها نیز آسیبی نرسد.

منبع : بهداشت نیوز

انتهای پیام/