به گزارش گروه وبگردی ونتینو، این روزها دنیای فناوری با سرعت هرچه بیشتر در حال تحول و توسعه است؛ فناوری‌هایی كه تا چند سال  پیش فقط در رمان‌ها یا فیلم‌های علمی ـ تخیلی وجود داشتند، حالا به فناوری‌های رایج و در دسترس تبدیل شده‌اند. دنیای سواری‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیست؛  شركت‌های خودروسازی مطرح دنیا هر روز از ویژگی جدید و منحصر به فردی  رونمایی می‌كنند تا هرچه بیشتر مشتریانشان را راضی كنند و گوی سبقت در  ارائه امكانات خاص و كاربردی را از رقیبانشان بربایند. در ادامه با ده  ویژگی خاص و بسیار كاربردی شاسی‌بلندهای روز دنیا كه شاید تا چندی پیش فقط  در تخیلاتمان تصورشان می‌كردیم، آشنا خواهیم شد. چه كسی می‌داند، چند سال  یا چند ماه دیگر این امكانات نیز به ویژگی‌های رایج و ضروری هر خودروی سواری تبدیل خواهد شد؟ 

دید در شب با قابلیت شناسایی عابر پیاده

گر چه چند سالی است كه شركت خودروسازی ب‌ام‌و (BMW) فناوری دید در شب و  شناسایی عابر پیاده را در محصولات خود عرضه كرده است، اما آخرین نسخه از  این فناوری هوشمند به‌طور شگفت‌انگیزی از نمونه‌های قبلی‌اش بهتر و كاراتر  است.

نسخه به‌روز شده این فناوری كه در مدل‌های شاسی‌بلند و كراس‌اوور ب‌ام‌و  به كار رفته مجهز به الگوریتم بسیار كارآمدی است كه براساس تحلیل امواج  فروسرخی كه از اطراف دریافت می‌كند، حضور انسان یا حیوانات را تشخیص می‌دهد  و بلافاصله چراغ بالای ماشین را به سمت موجود زنده‌ای كه شناسایی كرده  می‌چرخاند تا راننده را متوجه آن سازد. این فناوری به راننده كمك می‌كند تا  هنگام رانندگی تمام تمركزش را روی مسیر پیش‌رویش متمركز كند و از هرگونه  تصادف احتمالی با انسان یا حیوانات به‌خصوص در جاده‌های بین‌شهری پیشگیری  كند. با توجه به پیشرفت‌های سریع فناوری در دنیای امروز هزینه این فناوری  منحصر به فرد رو به كاهش است و به‌زودی بیشتر خریداران از افزودن این  قابلیت به خودرویی كه می‌خواهند بخرند، استقبال می‌كنند.

فناوری «دید از چشم پرنده» برای دید از بالا

شركت خودروسازی ولوو یكی از پیشگامان استفاده از فناوری‌های پیشرفته و  جدید برای بالا بردن امنیت خودرو و احساس راحتی بیشتر سرنشینان است. یكی از  این تجهیزات منحصربه‌فردی كه به‌تازگی وارد محصولات این شركت خودروسازی  سوئدی شده فناوری «دید از چشم پرنده» است. این فناوری امكان دید از بالای  ماشین و محیط اطرافش مانند تصویری كه پرنده‌ای در حال پرواز بالای ماشین  می‌بیند را برای راننده فراهم می‌كند. این قابلیت به راننده كمك می‌كند  متوجه تمام موانع یا خطرات احتمالی اطراف مسیر رانندگی بدون نیاز به نگاه  به آینه‌ها یا حتی سر برگرداندن برای دیدن نقاط كور در میدان آینه‌های  ماشین باشد. این قابلیت، پارك كردن و حتی رانندگی در مكان‌های شلوغ و باریك  را به مراتب آسان‌تر می‌كند.

كنترل دمای اتاق خودرو با فناوری جی‌پی‌اس

یكی دیگر از فناوری‌هایی كه به خوبی جای خود را در خودروهای شاسی‌بلند و باری باز كرده، فناوری كنترل دمای اتاق خودرو با استفاده از جی‌پی‌اس  است. گرچه سازوكار كنترل شرایط آب‌وهوا در ماشین‌های هر شركت خودروسازی با  دیگری متفاوت است، اما تقریبا همه آنها از اصول مشابهی پیروی می‌كنند.  سامانه كنترل آب‌وهوای داخل اتاق سواری با برقراری ارتباط با نزدیك‌ترین  ماهواره جی‌پی‌اس در مورد وضعیت قرارگیری خودرو نسبت به خورشید و فصلی از  سال كه در آن قرار داریم، اطلاعات دریافت می‌كند. این فناوری هوشمند با كمك  چنین اطلاعاتی دمای خودرو را در سمتی كه خورشید به آن می‌تابد كاملا مشابه  قسمت‌های دیگر خودرو تنظیم می‌كند. اگرچه این فناوری از چند سال پیش  رونمایی شده، اما در حال حاضر بیشتر در سواری‌ها یا شاسی‌بلندهای بسیار  جدید ارائه می‌شود.

كنترل هوشمند چراغ نور بالای خودرو

یكی از معضلات همیشگی هنگام رانندگی شبانه در جاده‌های بین شهری،  روبه‌رو شدن با ماشین‌های شاسی‌بلند یا حمل‌باری است كه نور بالای چراغ خود  را استفاده می‌كنند. این موضوع علاوه بر اذیت‌شدن چشم راننده مقابل و  دشواری در حفظ مسیر رانندگی، می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد. متاسفانه در  بسیاری از جاده‌های بین‌شهری در ایران و در بسیاری از كشورهای دیگر، راننده  به دلیل تاریكی جاده چاره‌ای جز استفاده از نور بالای چراغ‌های ماشین  ندارد. شركت خودروسازی ولوو این معضل مهم را با فناوری كنترل هوشمند نور  بالای چراغ‌های خودرو برطرف كرده است. این فناوری به راننده این امكان را  می‌دهد كه بدون نگرانی برای سایر رانندگان با خیال راحت چراغ‌هایش را در  حالت نور بالا قرار بدهد. این سامانه به محض شناسایی وسیله‌نقلیه‌ای مقابل  ماشین در جاده، به صورت خودكار سایه‌بانی روی چراغ ایجاد می‌كند كه از اذیت  شدن چشم راننده مقابل جلوگیری كند.

صندلی‌های ماساژور

اگر قرار باشد به مدت طولانی رانندگی كنید، قطعا به صندلی راحتی نیاز  دارید كه تا حد ممكن از خستگی شما جلوگیری كند. ماشین‌های مدرن و امروزی،  توجه زیادی به این موضوع داشته‌اند. امكاناتی مانند گرم‌كن و خنك‌كننده  صندلی از چند سال پیش وارد بازار شده‌اند. اما روند توسعه صندلی‌های راحت  متوقف نشده است. یكی دیگر از فناوری‌هایی كه به‌تازگی به صندلی ماشین‌های  جدید اضافه شده، امكان ماساژ دادن سرنشین است. زمانی كه از نشستن طولانی در  خودرو احساس خستگی می‌كنید یا در ترافیك‌های سنگین به سر می‌برید، قطعا  استفاده از قابلیت صندلی ماساژ می‌تواند خیلی كارآمد باشد و احساس آرامش و  راحتی‌تان را افزایش دهد. تنها نكته منفی این قابلیت این است كه باعث شود  بیش از اندازه احساس آرامش كنید و فراموش كنید راه باز شده است!

فناوری پاركترونیك برای پارك خودرو

در حال حاضر آخرین نسل از دستیارهای هوشمند پارك خودرو در ماشین‌های شاسی‌بلند مرسدس بنز به كار گرفته شده است. فناوری پیشرفته  پاركترونیك خودروهای مرسدس بنز علاوه بر شناسایی جای پارك‌های مناسب خودرو  در هنگام عبور از محلی كه در آن به دنبال جای پارك هستید، می‌تواند در مورد  این كه با چند حركت فرمان به راست یا چپ خودرو به آسانی در محل مورد نظر  پارك می‌شود نیز شما را راهنمایی كند. این قابلیت گرچه در نگاه اول ممكن  است كمی تجملاتی و غیرضروری به نظر برسد، اما در شهرهای شلوغ كه پیداكردن  جای پارك مناسب با دشواری‌های زیادی همراه است یا زمان‌هایی كه مجبورید  ماشین را در فضای محدودی پارك كنید، تا حد بسیار زیادی استرس ناشی از پارك  ماشین به صورت دقیق و سریع را كاهش می‌دهد. این سامانه هوشمند دارای چهار  حسگر فراصوت در سپر عقب و شش حسگر در سپر جلوی ماشین است كه با ایجاد پژواك  صوتی به طور دقیق برای پارك خودرو به راننده فرمان می‌دهد.

سامانه كروز كنترل انطباقی

از چند سال پیش فناوری كروز كنترل در بسیاری از خودروها مورد استفاده  قرار گرفت. در محصولات جدید شاسی‌بلند و سواری شركت‌های خودروسازی نسخه  جدید این فناوری یعنی كروز كنترل انطباقی با قابلیت ترمز خودكار ارائه شده  كه نكات مثبت قابل توجهی دارد. این سامانه با استفاده از رادار، جاده را  بررسی می‌كند و وسایل نقلیه‌ای را شناسایی می‌كند كه تا فاصله حدود 200  متری در حال حركت هستند.

زمانی كه این سامانه فعال است سرعت خودرو طوری تنظیم می‌شود كه همواره  در تمام شرایط آب‌وهوایی فاصله‌اش با ماشین جلویی به اندازه‌ای باقی بماند  كه از پیش تعیین كرده‌اید. بر خلاف نسخه‌های پیشین، نسخه جدید قابلیت  شناسایی موانع ثابت مانند تابلوهای جاده‌ای را نیز دارد. به نظر می‌رسد این  فناوری به نوعی مقدمه‌ای بر تولید ماشین‌های خودران است.

سامانه وای‌فای در خودرو

شركت خودروسازی شورولت قابلیت جدیدی به محصولات شركتش افزوده كه  می‌تواند احساس راحتی بیشتری برای راننده و سرنشینانش در مسیرهای طولانی  به‌وجود آورد. فناوری وای‌فای در خودرو قابلیت اتصال هم‌زمان هفت دستگاه به  اینترنت 4G را فراهم می‌كند. سرنشینان می‌توانند با آسودگی خاطر از  برنامه‌های متنوع سرگرمی و شبكه‌های پخش فیلم متصل شوند و متوجه طول مسیر و  خستگی راه نشوند. این قابلیت همچنین امكان دانلود نرم‌افزارهای ویژه سیستم  عامل خودرو را به راننده می‌دهد. به این ترتیب نرم‌افزارهای موجود در  سامانه خودرو می‌توانند به‌راحتی به روزرسانی شوند و نیازی به بردن خودرو  برای به روزرسانی سیستم‌عامل و نرم‌افزارها در تعمیرگاه نیست. در زمان خرید  این خودروها مانند وقتی كه می‌خواهید گوشی‌هوشمند بخرید می‌توانید بسته  اینترنت خود را تهیه كنید و از این قابلیت ضروری دنیای امروز استفاده كنید.

انتخاب حالت رانندگی

یكی از فناوری‌های بسیار كاربردی در ماشین‌های امروزی، امكان انتخاب  حالت رانندگی برای تنظیم میزان قدرت موتور، حساسیت فرمان و سیستم‌های تعلیق  خودرو به‌منظور افزایش كیفیت رانندگی است. اگرچه تنظیم اجزا تا چندی پیش  فقط در تعمیرگاه و به دست تعمیركار خبره امكان‌پذیر بود، به لطف پیشرفت‌های  فناوری، امروزه انتخاب حالت رانندگی به آسانی روشن كردن سامانه تهویه  مطبوع خودرو با فشار دادن یك كلید است.
خودروهای شاسی‌بلند مجهز به این  فناوری می‌توانند در حالت‌های عادی، مقرون به صرفه، راحت، اسپرت، اسپرت  ویژه و جاده‌ای قرار بگیرند. هر یك از این حالت‌ها كاركرد متفاوتی از  رانندگی را فراهم می‌كنند. این فناوری در حال حاضر در خودروهای متعددی از  تویوتا پریوس گرفته تا مك‌لارن 570اس به كار گرفته شده كه البته بر اساس  نوع خودرو و كارایی آن حالت‌های رانندگی كمی متفاوت خواهند بود. برای مثال  در خودروی هیبریدی تویوتا پریوس، این ویژگی به راننده كمك می‌كند ماشین را  براساس مسیر رانندگی در حالت برقی، بنزینی یا هیبریدی قرار دهد.

نمایشگر رنگی شیشه جلو

برای افزایش ایمنی هنگام رانندگی، راننده باید تمام مدت، نگاهش به جاده و حواسش به اطراف خودرو و اتفاقات ناخواسته باشد.
متاسفانه  در حال حاضر امكانات متنوعی كه در خودروها ارائه می‌شود، می‌تواند حواس  راننده را از جاده پرت كند و خطرآفرین باشد. در حال حاضر این مشكل با  استفاده از نمایشگر رنگی روی شیشه جلو تا حد زیادی برطرف شده و راننده  می‌تواند اطلاعات مورد نیازش را از بخش رایانه‌ای خودرو در این نمایشگر  شفاف رنگی در شیشه مقابلش ببیند بدون این كه تمركزش را از دست بدهد.

منبع: جام جم

انتهای پیام/